Aravuse küla

30.04.14

Elanike arv: 9 (seisuga 01.01.2014 a.)

 

On põhjust arvata, et metsade keskel olev Aravuse asutati juba kaugel esiajal.

Aastast 1974 on Aravusel Rudolf Sirge, kirjaniku ja kirgliku kalamehe mälestusmärk (skulptor August Vomm). Kui Rudolf Sirgele omistati romaani „Maa ja rahvas" eest 1965. aastal E. Vilde nimeline kirjanduspreemia, kinkis kirjanik selle Aravuse kalakasvanduse rajamiseks.

E. Vilde nim. kolhoosi rajatud Aravuse forellimajand töötab 1966.aasta sügisest .Praegu tegutseb kalamajand edasi AS Viru Salmo nime all. Kalakasvanduse kinnistu suurus on 11, 5 ha. Kinnistul asub kalamajand koos tiikide, haudejaama ja töötlemisruumidega , (mittetöötav)turismikompleks ja veskipais

Umbes kaks kilomeetrit kalakasvandusest, Kunda jõe lisajõgede Võhu ja Tõnsu ühinemiskohast veidi lõuna pool asub soostunud kallastega sademeist ja sisseimbuvatest soovetest toituv umbjärv. Järve põhja katab paks kiht muda. Järve pindala on 5, 3 ha , sügavus umbes 3 meetrit, kõrgus merepinnast 72,6 meetrit. Kaladest elavad järves ahven, haug, koger ja angerjas. Kaldad on madalad, turbased, kaetud sookaasikuga. Taimestik on  liikide arvult üllatavalt vaene .Veepeeglit ümbritseb õitsikuring, mis katkeb järve lõunaküljel ujumiskoha juures.

Toimetaja: MART VILLUP