« Tagasi

6. märtsil 2023. aastal valis 11 liikmeline žürii Ed.Vilde kirjandusauhinna saajaks Anu Raua raamatu “Kuue ruuduga aken”

Anu Raud on teoses "Kuue ruuduga aken "kõnelnud napilt ja sügavalt, filosoofiliselt ja talupojatargalt väiksematest ja suurematest eluhetkedest, teinud seda napilt, selgelt ja kaunilt sõnaga, suure sisemise üldistusjõuga ning äärmiselt väljendusrikkas eesti keeles.(Inna Grünfeld)

See raamat on ÜKS SUUR LUGU inimese elust. Jutud, mida Anu Raua raamatust loete, on tõesti sündinud, tema enda elust pärit. See on südamlik, soe ja lootusrikas raamat.

Anu raamat ilmub raskel, kohutaval ajal. 77 aastat kestnud rahuaeg Euroopas lõppes, kui Venemaa julmurist agressor ründas vaba ja iseseisvat Ukrainat eesmärgiga hävitada riik, selle kodanikud ja ajalugu. Kuid kes tõstab mõõga, see ise selle mõõga läbi ka hukkub. Ukrainat pole võimalik vallutada. Vähemalt ajani, kuni on veel alles «üks põlvepikkune ukraina poisike».

Ja ka päike käib üha kõrgemalt. Nagu ikka, tärkavad ka sel kevadel lilled ja puud lähevad lehte, pääsukesed saabuvad ja mesilased virguvad, et korjata õitelt mett. Anu oma raamatus kirjutab kõigest sellest. Ja paljust muust.

Kes meist poleks imetlenud Anu Raua haruldasi vaipu. Ent ta on ka väga hea novellist. Ta sõnal on energiat ja väge.

Raamatus „Kuue ruuduga aken" ilmuvad jutud on kirjutatud põhiliselt 2021. aastal. Lõpuosa värvilehekülgedelt leiab lugeja peatüki „Lood vaipades".

Anu Raua mõtteid:

Kõik rõõmsad ajad ning nukrad päevad kukuvad mälestuste kangaks. Iga eluhetk on imeline and. Kui peaaegu kogu tulevik on minevikuks saanud, tulevad head eluliiva inglid ja poetavad veidi eluhelbeid lisaks. Et sa veel korraks võiksid imestada ja rõõmustada, et sinililled juba õitsevad ja et pääsukesed on juba kohal.

Kindlaim julgeolekutagatis on kartul-kapsas keldris, vili salves, loomad-linnud laudas, puuriidad kuuris.

Meile antud elu on suurim kingitus. Kummardus ja tänu.

Igal aastal on Ed.Vilde kirjandusauhinna pidulik osa toimunud Vinni valla territooriumil. Sel aastal teeme aga ajalugu ja sõidame auhinda üle andma kirjaniku juurde koju Viljandimaale 12 mail.

Sama päeva hommikul kell 10.30 avatakse Anu Raua nimeline tamme silt.

https://vinniraamatukogud.eu/12-mail-anname-ule-ed-vilde-kirjandusauhinna-seekord-viljandimaal/
https://vinniraamatukogud.eu/2023-aasta-ed-vilde-kirjandusauhinna-saaja-on-anu-raud-raamatuga-kuue-ruuduga-aken/