« Tagasi

Selgusid 2021 aasta Eduard Vilde kirjandusauhinna nominendid

Eduard Vilde kirjandusauhind selgitatakse välja seitsme teose vahel märtsi alguses. Kirjandusauhind määratakse 2020 aasta parimale Eduard Vilde traditsioone järgivale kirjanduslikule teosele. Nominentide nimekiri koos lühikese tutvustusega:

 

1. Urmas, Vadi „Millest tekivad triibud?" Muuga mõisas näeb väike Eduard Vilde ilmutust: lossi vestibüülis kõrgub Venuse kuju, kes, olgugi et käteta, on nii suur ja kaunis, paljas ning kättesaamatu. Eduard tõotab endale see naine üles leida ja alustab oma Venuse otsinguid, mis jätavad tema südamesse rohkelt triipe ja hingele paitusi. Näidendis põimuvad Eduard Vilde elu ja tema raamatute tegelased. Korraga – kui tahaks hakata rahus kirjutama oma kodus, mida Eesti riik on talle pikalt lubanud ja viimaks andnud – sajavad Vilde töötuppa sisse kõik tema naised, kolleegid, mõttekaaslased, vihavaenlased, kirjanduslikud kangelased ja lisaks ka üks lehm.

2. Ehin, Kristiina „Janu on kõikidel üks"

Kristiina Ehini üheksas luulekogu räägib ajaloost, armastusest ja eestlastest. See on luule- ja lugude vormis isiklik ajalookroonika, kus segunevad faktid ja fantaasia ning mis ulatub muistsetest aegadest 2020. aasta karantiinikevadeni välja.

3. Olav, Osolin „Minu esimene elu"

Osolin on loonud läbi oma teatud osa eluloo kajastamise omamoodi ajaloo raamatu. Sündides sügaval nõukaajas ei saagi ajastutruudusest üle ega ümber. Nii nagu ta räägib, nii ta kirjutab – natuke muhedalt, huumoriga ilmestatult, samas olles asjalik, faktiteadlik ja eneseirooniline.

4. Mudlum „Mitte ainult minu tädi Ellen"

Mudlum kirjutab kõige kardetumatest siin elus - vanadusest, üksindusest, vaesusest ja vaimsetest häiretest. Kõik need koledad teemad on ju tegelikult kõikjal meie ümber, varitsevad ja tuletavad end meelde, aga meie püüame kramplikult kõrvale vaadata. Ometi on see raamat kaunis ja nauditav.

5. Mihkel, Tiks „Krimmi vang "I osa(2019),  II osa (2020)

Mihkel Tiksi omaelulooline romaan kõneleb elust, rõõmudest ja raskustest, mida on autorile pakkunud Krimm. Mihkel Tiks nimetab „Krimmi vangis" ennast Vanameheks; naistegelased kutsuvad teda küll Mihkliks.

6. Piret, Raud „Kaotatud sõrmed"

"Kaotatud sõrmed" koondab kolmteist ühtaegu traagilist ja koomilist lühijuttu, mis räägivad ebakindlusest ja hirmust olla teisejärguline, soovist sobituda ümbritsevaga. Sõna saavad värvikad ja läbinisti inimlikud tegelased isesuguste veidruste, murede ja unistustega: teiste seas leiab siit kirjandusõpetaja, kes armub hiiri kartvasse ooperilauljasse, mulla alt sõnumeid saatva kadunukese ning arhitekti, kelle kinnisideeks on Michelangelo Taaveti varvas. Kõik nad tegutsevad oma elu korraldades parima sisetunde ajel, ometi juhtuvad õnnestumised millegi olulise kaotamise arvelt. Hoolimata nukrast alatoonist jätab Raua terav absurdimeel ja irooniasegune mõistmine ruumi helgusele ning lootusele, et juba homme võib minna paremini.

7. Mats, Traat „Tööpataljon" „Minge üles mägedele" järg.

Isikuromaan „Tööpataljon" on eelnevatest küllaltki iseseisev, selle lugemiseks pole vaja ülejäänud romaanitsükli sündmusi ja kogu Suside perekonnalugu tunda. „Tööpataljoni" peategelane on Palanumäe patriarhi Hendrik Susi poeg Lembit, Saksa sõjaväes teeninud poiss, kes jõudis sealt koju ning keda ootas kohe pärast lippude vahetust ees ühine saatus paljude eakaaslastega: värbamine Nõukogude väkke.