Eduard Vilde kirjandusauhinna pälvis Tauno Vahteri "Madis Jeffersoni 11 põgenemist"

8.03.22

Vilde kirjandusauhinna žürii otsustas reedel, Eduard Vilde 157. sünniaastapäeval anda preemia eesti kirjanduse 2021. aasta kõige vildelikuma teose eest Tauno Vahteri raamatule "Madis Jeffersoni 11 põgenemist".

Žürii hinnangul on Johannes Lapmanni seiklusrikkal elul põhinev teos vildelik mitmes mõttes: raamat on põnev ja seikluslik, samas oli ka Eduard Vilde ise rahutu hing ja suur rändur, kirjutab Virumaa Teataja.

"Kirjanik on huvitavalt kokku pannud ajaloojupid ja vahepeal tekib kahtlus, kas niisugune inimene oli päriselt olemas," ütles žürii liige Ilme Post. Lääne-Virumaa keskraamatukogu arendusspetsialist Tiina Kriisa märkis, et kirjaniku neutraalne vaade laseb eriti selgelt näha olukordade absurdsust ja traagikat.

Eduard Vilde nimelisele kirjandusauhinnale kandideerisid veel Piret Raua "Portselanist nael", Kai Aareleidi "Vaikne ookean", Mart Kivastiku "Sure, Poisu!", David Vseviovi "Onu Moritza sõnaraamat" ja Urmas Vadi "Hing maanteeserval".

Alates 1965. aastast väljaantav Eduard Vilde nimeline kirjandusauhind on Eesti pikima traditsiooniga kirjandusauhind, mille žürii määrab möödunud aasta parimale Eduard Vilde traditsioone järgivale kirjanduslikule teosele. Žürii teeb otsuse Eduard Vilde sünniaastapäevaks, 4. märtsiks. Kui sobivat teost ei leita, jäetakse auhind välja andmata.

- Virumaa teataja artikkel

- ERR-kultuur

Toimetaja: MART VILLUP

Eduard Vilde kirjandusauhinna saaja on Kristiina Ehin "Janu on kõikidel üks"

8.03.22

4.märtsil valis 13 liikmeline žürii, E. Vilde sünniaastapäeval, temanimelise kirjanduspreemia. Kuna riigis valitsev olukord füüsiliselt kokku ei võimaldanud tulla siis arutelu ja valimine toimus Google Meet keskkonnas. E.Vilde auhinnale kandideeris 7 raamatut:

1.   Urmas Vadi „Millest tekivad triibud?"

2.   Kristiina Ehin  „Janu on kõikidel üks"

3.   Olav Osolin „Minu esimene elu"

4.   Mudlum „Mitte ainult minu tädi Ellen"

5.   Mihkel Tiks "Krimmi vang "I osa (2019),  II osa (2020)

6.   Piret Raud "Kaotatud sõrmed"

7.   Mats Traat   "Tööpataljon"  ("Minge üles mägedele" järg)

Võidutöö, Kristiina Ehini luulekogu "Janu on kõikidel üks", on autori lugu, eestlaste lugu. See luulekogu on päriselu lugudest inspireeritud, mistõttu kõnetab erinevaid põlvkondi ja erineva taustaga inimesi. Luuletused on sügava sisuga ja mitmekihilised. Luuleraamatut täiendab väga ilus kujundus, mille autoriks on Gabriela Urm

Võitnud raamatust sai ainult ühe punkti vähem Piret Raua raamat "Kaotatud sõrmed"

- TV3-s
- Virumaa Teataja artikkel
- Virumaa Teataja teine artikkel

Vilde kirjandusauhind 2020

4.03.20

E. Vilde nimelise kirjandusauhinna  žürii 2020:
Rauno Võrno - esimees
Liikmed: Inna Grünfeldt, Marge Guljavin, Madli Freienthal, Tea Järvis, Vaike Kingsepp, Maarika Lausvee, Kaila Mäesalu, Hilje Pakkanen, Ilme Post, Kaili Õunapuu-Seidelberg, Margit Diits, Janne Jõgiste
Raamatud, mille vahel valiti 2020 aastal Eduard Vilde nimeline kirjandusauhinda:1. Mart Kivastik "Taevatrepp" 2. Andrus Kivirähk "Sinine sarvedega loom" 3. Andrei Hvostov "Kirjad Maarale" 4. Piret Raud "Verihurmade aed" 5. Tõnu Õnnepalu "Aaker" 6. Mihkel Mutt "Töö ja armastus"

2020 aastal 56. kirjandusauhinna saaja on Mart Kivastik "Taevatrepp"

Vilde kirjandusauhind 2019

24.04.19

E.Vilde kirjandusauhind 2019

04.03.2019 Martin Algus pälvis Eduard Vilde kirjandusauhinna

55. E.Vilde nim. kirjandusauhinna nominendid 2019: Martin Algus "Midagi tõelist",  Mehis Heinsaar "Pingeväljade aednik",  Katrin Johanson „Hundirada"Maarja Kangro „Minu auhinnad",  Valdur Mikita  "Eesti looduse kannatuste aastad",  Marek Sadam "Tulbid ja bonsai"Siiri Sisask "Hästijätt"

Meediakajastused:

24.04.2019 Midagi tõelist: Algus iidse tamme all. Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja

19.04.2019. Martin Algusele anti üle Eduard Vilde kirjandusauhindLiisi Kanna, ajaleht Kuulutaja.

16.04.2019 Martin Algusele anti üle Eduard Vilde nimeline kirjandusauhindEesti Rahvusringhäälingu reporter Rene Kundla intervjuu Martin Algusega preemia üleandmiselt Muuga mõisas

4.3.2019 Martin Algus pälvis Eduard Vilde kirjandusauhinna Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja

Teisi kirjandusauhinnaga seotud ettevõtmisi

II valla koolide näitemängupäev "Esimestest triibulistest kirjandusauhinnani"  ja Vilde kirjandusauhinna üleandmine Martin Algusele Muuga mõisas 16. aprillil 2019.

Näitemängupäeva ajakava

Vilde kirjandusauhind 2018

4.11.19

Vilde kirjandusauhind 2018:

16.4.2018 Vinni vald annab 19. aprillil kirjanik Tõnu Õnnepalule üle Vilde-kirjandusahinna

28.2.2018 Tõnu Õnnepalu pälvis 54. Eduard Vilde kirjandusauhinna

E.Vilde nim. kirjandusauhinna 2018.a nominentide nimekiri siit.

Meediakajastused:

28.04.2018 Valede kataloogija hindab üle kõige vabadust. Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja

20.4.2018 Kuulutaja (lk 3): Tõnu Õnnepalu pälvis kirjandusauhinna.

19.4.2018 ERR: Tõnu Õnnepalu pälvis teist korda Eduard Vilde nimelise kirjandusauhinna

16.4.2018 Vinni vald annab 19. aprillil kirjanik Tõnu Õnnepalule üle Vilde-kirjandusahinna

6.3.2018 Hiiu Leht: Kirjanik Tõnu Õnnepalu pälvis Vilde kirjandusauhinna

28.2.2018 Vilde auhind väärtustab valede kataloogi ja Inglise aeda. Virumaa Teataja, Inna Grünfeldt

28.2.2018 Tõnu Õnnepalu pälvis 54. Eduard Vilde kirjandusauhinna.

Vilde kirjandusauhind 2017

4.11.19

Vilde kirjandusauhind 2017

Mihkel Mutt pälvis Eduard Vilde kirjandusauhinna 02.03.2017

9.5.2017 Inna Grünfeldt Virumaa Teataja Mihkel Mutt - tamm ja kirjanik

ERR: Mihkel Mutt pälvis Eduard Vilde kirjandusauhinna

Virumaa Teataja: Vilde kirjanduspreemia pälvis Mihkel Mutt

Pealinn: Vilde kirjanduspreemia pälvis Mihkel Mutt

Lääne Elu: Mihkel Mutt sai  Vilde kirjanduspreemia

E.Vilde nim. kirjandusauhinna 2017.a nominentide nimekiri siit.