Tudu alevik

29.06.22

 

Elanike arve: 328 (seisuga 01.01.2014 a.)

Tudu aleviku iseloomustus Tudu alevik asub Vinni vallas Lääne-Virumaa kaguosas. Rakverest Rägavere maanteed mööda välja sõites 40 km kaugusel kagus asub Alutaguse laante keskel Tudu. Tudu on põline metsameeste küla. Siin on aastasadu meestele tööd andnud metsade hooldamine ja ülestöötamine.

Asukoht ja ajalooline ülevaade. Alevikku läbib maakondliku tähtsusega Rakvere-Rannapungerja  maantee, samuti Tudu-Püssi-Lüganuse maantee.

Valla keskusesse, mis asub Pajusti alevikus on Tudust 43 km, Rakvere kesklinna 40 km, Tartusse 120 ja Tallinnasse 140 km.

Naaberkülad: Läänes - Palasi ja Idas - Oonurme

ENE andmetel pärinevad kõige vanemad teated Tudust aastast 1241 kohanimega Tydy. XX sajandi esimesel poolel jagunes Tudu mitmeks osaks: Altserva, Jaamaküla, Metsaküla, Mõisaküla, Ojaküla, Suurküla I ja II ning Tumari küla, mis hiljem ühendati Tudu alevikuks.

Majandus Suuremad tööandjad piirkonnas on OÜ Tender Ehitus, Vinni Vallavalitsus, OÜ Aldar Treading , OÜ Helmi ja AS Virumaa Metsatööstus.

Tudu piirkonnas on mitmed aktiivselt tegutsevad talud ja FIE-d (kes tegelevad teravilja, köögivilja ja kartulikasvatusega, hobusekasvatusega, liha- ja piimatootmisega ning mee tootmisega, metsa ülestöötamise ja -hooldamisega).

Inrastruktuur Tudu osavalla  infrastruktuur on suhteliselt hästi välja kujunenud. Meil on kool, lasteaed, rahvamaja, kirik, kauplus, toitlustamise koht „Jaama Trahter", käsitöötare-muuseum, kaks staadionit, terviserada, jõusaal, arsti vastuvõturuumid, saun ja  kalmistu. Tööstusteritooriumiks on planeeritud endise metsatööstuse  territoorium, mille ühte poolde on rajanud oma tootmise "Tender Ehitus OÜ".

Toimetaja: MART VILLUP