Tasuta sõidu õigus maakonnaliinidel

MTÜ Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus korraldab avaliku teenindamise lepingute alusel liiniveo tellimist Harju, Rapla, Lääne ja Lääne-Viru maakondades.

21.12.2023 andis Regionaal- ja Põllumajandusministeerium välja määruse 111, millega kehtestati „Avaliku teenindamise lepingu alusel teostatava liiniveo kõrgeim piletind sõitjateveol bussiliikluses maakonnaliinil ja kaugliinil ning sõidusoodustused".

Harju, Rapla, ja Lääne-Viru maakondades on kehtinud piletihinnad juba 01.07.2018, Lääne maakonnas oli seni tasuta ühistransport.

Maakonna avalike liinidega saab tutvuda linkidel:

Harjumaa

Läänemaa

Lääne-Virumaa

Raplamaa

Soodustuste hulgas on kehtestatud tasuta sõidu õigus keskmise, raske ja sügava puudega isikutele ning osalise või puuduva töövõimega isikutele. Antud soodustust on võimalik tõendada esitades bussijuhile oma puuet või töövõimetust ja isikut tõendava dokumendi ning bussijuht väljastab 0-eurose paberpileti. Antud protsess võtab aega keskmiselt 38 sekundit sisenemise kohta.

Kuna tegemist on eriliigiliste andmetega, siis sõitjale on esmalt mainitud viis kindlasti ebamugav ning alati ei ole diskreetsus suures rahvahulgas tagatud. Teise võimalusena on puudest tingitud või osalisest või täielikust töövõimetusest tuleneva tasuta sõidu õiguse sidumine ühiskaardiga, see ei toimu automaatselt, sest piletimüügisüsteemil puuduvad ligipääsud vastavatesse andmebaasidesse. Sidumiseks tuleb esitada taotlus. Eelnevalt viidatud soodustuste veebilehel on lehekülje alumises osas avalduse vorm, mida saab täita ja esitada veebilehe kaudu digitaalselt allkirjastatult.

Oleme teadlikud, et paljud tasuta sõidu õigusega isikud võivad pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, siis palume võimalusel neile isikutele infot jagada ning vajadusel osutada abi avalduse täitmisega.