Vinni vald avas Põhjasõja Vinni lahingupaigas mälestuskivi

Vinni vald avas neljapäeval, 16.augustil Põhjasõja Vinni lahingupaigas mälestuskivi, tähistamaks 310 aasta möödumist Põhjasõjas peetud viimasest välilahingust Eestimaal pinnal, mis toimus Vinni ja Pajusti maadel.

Kivi avasid Vinni vallavanem Rauno Võrno ja August Kondoja. Rauno Võrno sõnul on tegemist tegemist esimese mälestusmärgiga siinmail meenutamaks kolme sajandi taguseid sõjasündmusi. Vald paigaldas mälestusplaadi kivile, mis on ise "üle elanud" Põhjasõja Vinni lahingu.

August Kondoja sõnul peeti Vinnis plaane mälestuskivi avamise kohta juba 30-40 aastat tagasi, kuid need tol ajal siiski ei realiseerunud. Vinnist käidi Põhjasõja materjale uurimas Tartus rahvusarhiivis, August Kondoja kogus inimestelt rahvapärimust ja mälestusi. August Kondoja avaldas heameelt, et Vinni vald nüüd Kabelimäel Vinni lahingu ära tähistas.

Põhjasõja lahingutest Vinni ja Pajusti mail andis ülevaate SA Virumaa Muuseumid vanemteadur Uno Trumm. Tema sõnul on Vinni lahingu kohta säilinud materjali mõlemalt poolelt. Siinsetel väljadel läksid vastamisi 1500 meest Rootsi ja 3000 soldatit Vene poolelt. Rootslased kaotasid lahingu. Vinni lahing oli viimane suurem välilahing Eestimaa pinnal.

Vinni lahingu mälestuskivi tekstiga: „Siin toimus Vinni lahing 15. (16). 08.1708 Põhjasõja viimane välilanging Eestimaa territooriumil"asub Pajusti-Tõrma kergliikustee ääres, umbes 1 km Pajusti alevikust Rakvere suunas asuval Kabelimäel.

Hilje Pakkanen