Keskkonnaamet soovitab langenud puulehtede koristamisel hoogu pidada

Elurikkuse toetamiseks tasub aias vähemalt mõnedes paikades jätta lehed riisumata. Kus lehed meid tegelikult ei sega, tasub need jätta looduse loomulikku aineringlusse.

Lagunevad lehed on nii murule, puudele kui ka põõsastele loomulikuks väetiseks samamoodi nagu nad on seda metsas metsataimedele. Muruniidukiga ei tasu lehti purustada seetõttu, et mitte vigastada või hävitada lehekihis toimetavaid elusolendeid nagu siilid, selgrootud ja aiale kasulikud putukad.

Millal ja kuidas siiski tasub lehed koristada?

Ohutuse huvides on mõistlik lehed kokku korjata kõnniteedelt. Selleks tuleks eelistada reha või luuda, kuna kütusega töötavad lehepuhurid saastavad õhku. Kokkukorjatud lehed tuleks vastavas kohas kompostida. Vältida tuleb puulehtede koduaias põletamist, sest madalal temperatuuril põledes tekivad tervisele kahjulikud lenduvad mürgised ühendid.

Juhul, kui koduaias on võõrliikidest nälkjaid nagu hispaania teetigusid või mustpeanälkjaid, soovitab Keskkonnaamet aiast siiski lehed kokku korjata, kuid lehti ei tohiks koduaiast mujale viia, vaid need tuleb kompostida aias.  Enne talvekülmasid tuleb hunnik läbi kaevata, et teomunad ei saaks kevadel hunnikusügavuses arenema hakata.

 

Allikas: Keskkonnaamet

Foto: Andri Küüts