Geoloogid uurivad küsitluses Virumaa elanike suhtumist maavarauuringutesse ja kaevandamisse

Seoses Euroopa Liidu missiooniga saada parem ülevaade piirkonna maavaradest, aga ka kogukondade meelsusest nende kasutamisel, viib TalTechi geoloogia instituut märtsis rahvusvahelise projekti raames Virumaa ja Harjumaa valdade elanike seas läbi küsitluse. Eesmärk on kaardistada kohalike suhtumist maavarauuringutesse ja kaevandamisega seotud teemadesse.

Küsitlus on osa Euroopa Komisjoni poolt rahastatud rahvusvahelisest AGEMERA projektist, mille eesmärk on leida uusi uuringumeetodeid ja tehnoloogiaid Euroopa Liidu maavarade väärindamiseks, parandada avalikkuse teadmisi kriitiliste toorainete rollist ning toetada maavarade uuringuid, mis arvestavad keskkonna ja ühiskonna heaoluga. Eestis on projekti esindajaks TalTechi geoloogia instituut, kelle roll piirdub küsitluse läbiviimise ja seotud teavitustegevustega.

Sarnane küsitlus on tänaseks juba läbi viidud Soomes ning Eestiga samal ajal ehk märtsis toimub küsitlus ka mitmes teises AGEMERA projektiga seotud riigis. Virtuaalsele küsimustikule vastamine on vabatahtlik ning seda levitatakse omavalitsuste kaudu nii Virumaa kui ka mõnede Harjumaa valdade elanikele alates 1. märtsist kuu aja jooksul.

"Eestis kattub küsitluspiirkond fosforiidi peamiste leiukohtadega, sest erinevalt teistest maavaradest on just fosforiidi kaevandamisega seotud küsimused ja vastuolu olnud piirkonna elanikkonna seas kõige suuremad ning seetõttu sobivad need hästi küsitluse ja projekti eesmärkidega. Küsitlusega soovime kaardistada kohaliku kogukonna meelsust ning põhjuseid seisukohtade taga. Seega piirdub küsitlus vaid tulemuste analüüsiga ning ega ole seotud otseste kaevandamistegevustega," selgitas küsitluse eesmärki TalTechi geoloogia instituudi mäenduse ja maavaratehnoloogia ekspert Veiko Karu.

Virumaa elanikele edastatav küsitlus koosneb kahest osast, milles esimeses uuritakse, mida inimesed arvavad maavarauuringutest ja kaevandamisest ning nende suhtumist sellesse. Teises osas keskendutakse sellele, kuidas näevad kohalikud oma seost maavarasektori tegevuse ja kogukondade olukorra vahel ning milline on nende arvamus piirkonna tuleviku kohta. Küsitlus sisaldab ka demograafilisi küsimusi, keskkonnaalaseid arvamusi ja kaarte, kus inimesed saavad märkida, kus kaevandamine nende arvates sobib või ei sobi. Andmed kogutakse anonüümsena ja töödeldakse vastavalt privaatsuse nõuetele.

Virtuaalne küsitlus edastatakse AGEMERA meeskonna poolt omavalitsuste kaudu Lääne-Virumaa, Harjumaa ja Ida-Virumaa elanikele. Küsitluse tulemused koondatakse kokku jaanipäevaks ja avalikustatakse projekti kodulehel https://agemera.eu . Need on aluseks valdkonna laiemaks tutvustamiseks (töötubadele, avalikele loengutele, sündmustele jne).

1.augustist 2022 kuni 31. juulini 2025 kestvas AGEMERA projektis osalevad 11 riigi eksperdid ja organisatsioonid. Projekt on saanud rahastuse Euroopa Liidu teadus- ja innovatsiooniprogrammi "Euroopa Horisont" toetuslepinguga nr 101058178 ja selle eelarve on 7,5 miljonit eurot.

Lisainfo:

TalTechi geoloogia instituut